Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Kā pareizi izvēlēties kāpņu konstrukciju?

Paskelbta 02.10.2013

Ja esat nolēmuši mainīt jau esošas kāpnes vai, iekārtojot mājokli, ir vajadzīgas jaunas, pirms lēmuma pieņemšanas būtu noderīgi zināt dažus svarīgus aspektus. Kāpnes ir viena no visbiežāk aizmirstajām zonām mājās, lai arī nereti tā ir pirmā lieta, kuru, ieejot pa durvīm, ierauga atnācējs.

Jūsu kāpnes var vizuāli noteikt visa interjera kopskatu.

No spirālveida līdz taisnām koka kāpnēm vai konstrukcijām ar granītu vai stiklu ir daudz iespēju un izvēļu, bet mājokļa īpašnieki, kas vēlas izmainīt vidi savās mājās, bieži nezina par visām iespējām. Atslēga uz pareizu izvēli, kā atbilstoši dekorēt savas mājas un izvēlēties kāpnes ir iespēju izzināšana un ierobežojumu, kādus var noteikt celtniecības darbi, izprašana.

Pirmkārt un galvenokārt, kāpnēm jāveic sava primārā funkcija — jāļauj droši un ērti nokļūt no viena līmeņa citā. Kad šī vajadzība ir apmierināta, var droši paļauties uz fantāziju un domāt par estētiku un neaizmirstama pirmā iespaida radīšanu.

Runājot par kāpņu atjaunošanu, to maiņu varētu pielīdzināt nesošās sienas sagraušanaiRunājot par kāpņu atjaunošanu, to maiņu varētu pielīdzināt nesošās sienas sagraušanai

Runājot par kāpņu atjaunošanu, to maiņu varētu pielīdzināt nesošās sienas sagraušanai. Tomēr, ja vecās kāpnes atrodas stratēģiski nepiemērotā vietā, apēno un nomāc gaismu un plašumu mājās, ir vērts apsvērt jaunu kāpņu konstrukciju, kas radītu pilnīgi citādu skatu.

Ir ļoti svarīgi vienmēr konsultēties ar arhitektu vai uzņēmuma speciālistu par jaunu kāpņu vīzijas proporcionālu un stilistisku iederību Jūsu mājoklī. Kāpnes vienmēr ir saskarē ar citām telpām mājā, tāpēc ir daudz elementu, kurus nepieciešams apsvērt, neaizmirstot arī kāpņu plānus, drošības prasības un citus celtniecības reglamentus. Kā zināms, vislabākos ieteikumus spēs sniegt nozares speciālisti.

Kā plānot jaunas kāpnes

-   Sagatavojieties putekļiem un neērtībām rekonstrukcijas veikšanas laikā. Pat ja ir otras kāpnes, montāžas darbu laikā Jums nebūs iespējas nokļūt otrajā stāvā.

-   Tas, cik Jums ir vietas, diktē, ko varat izdarīt, un, ja dzīvojat modernā ēkā, parasti robežas pārkāpt ir grūti. Ja Jums tomēr ir pietiekami daudz platības, var būt diezgan vienkārši pārkārtot visu tā, lai katrs centimetrs būtu izmantots pēc iespējas lietderīgāk.

-   Optimālā gadījumā kāpnēm jābūt vismaz 80 cm platām. Augstumam starp kāpnēm un griestiem jābūt vismaz 2 m. Taisnu kāpņu konstrukcijā būtu jābūt ne vairāk kā 36 pakāpieniem pēc kārtas. Ja to ir vairāk nekā 36, tad būtu jāierīko virziena maiņa vismaz par 300. Dzīvojamās mājās optimālais pakāpiena dziļums ir 25—30 cm, bet pakāpiena augstums — 17—19 cm. Ja kāpnēs ir vairāk nekā 17 pakāpienu, starp posmiem ieteicams ierīkot laukumiņu. Jo augstāks ir solis, jo grūtāk pa kāpnēm kāpt. 

-   Kāpnēm būtu jābūt margām vismaz no vienas puses, ja tās ir šaurākas par 1 m, un no abām pusēm, ja tās ir platākas. Minimālais margu augstums ir 90 cm.

-   Ir daudz iespēju, dažādu būvmateriālu, stikla konstrukciju, pie kurām var lieliski piestāvēt arī mūsdienīgas metāla kāpnes ar gaišām, tonētām vai pat vecināta koka virsmām no ozola vai oša koka.

-   Izvēloties kāpnes, ir svarīgi pārdomāt, kas vislabāk piestāvētu Jūsu interjeram, savstarpēji saskaņojot materiālus. Dominējošās kāpņu tendences ir nenovecojošā klasika, labas kvalitātes materiāli un vienkāršas detaļas. Tā nav bieži maināma mēbele vai virtuves komplekts, turklāt aizņem lielu mājas daļu, tāpēc kāpnēm būtu jāstāv pāri modei.

Ja neesat gatavi rekonstrukcijām varat nomainīt kāpņu detaļas, tādējādi atjauninot vidi:

-   Apsveriet iespēju likvidēt skapi zem kāpnēm, līdz ar to radot vairāk plašas telpas.

-   Nomainiet smaga koka margas uz stikla vai viegla metāla margām, kas rada viegluma, gaišuma un grācijas efektu.

Izvēlieties piemērotu kāpņu konstrukciju

Taisnas kāpnes

Parastām taisnām kāpnēm nav noteikti jābūt garlaicīgām — tās var modernizēt ne mazāk kā cita veida kāpnes, izmantojot koksni, metālu, flīzes vai akmens virsmas, izvēloties īpašas margas. Daudzās mūsdienīgās mājās kāpnes ir ierīkotas betona vai stipra metāla konstrukcijā, bet vieglas metāla nesošās konstrukcijas nebūt nav sliktākas, jo nenomāc plašuma sajūtu un lieliski atrisina vietas trūkuma jautājumus.

Spirālveida kāpnes

Parasti šādas kāpnes aizņem mazāk vietas nekā citu konstrukciju kāpnes, jo vijas ap savu asi. Tāpēc vietas trūkuma gadījumā šķiet, ka ir iespējams ierīkot tikai šāda tipa kāpnes. Tomēr nevajadzētu aizmirst, ka spirālveida kāpnes nav ērtas: ir grūti paiet kādam garām, uznest mantas un mēbeles, un arī vietu tās parasti aizņem ne tik maz, kā gribētos. Spirālveida kāpnēm ir vajadzīga apaļa vai kvadrātveida lūka griestu segumā. Minimālais malas vai diametra garums — 1,4 m.

 

Konsultējieties ar nozares speciālistiem, arī projektējot kāpnes, un šis uzdevums Jums kļūs daudz vieglāks!